Fotovoltaika pro bytové domy​

Navržena tak, abyste zůstali bez starostí. Vše zařídíme my, od instalace po dotaci, se smyslem pro detail. 

Sbohem vysokým
účtům za elektřinu

Buďte méně závislí na dodavatelích energie.

S fotovoltaikou šetříte okamžitě a vyhnete se nemilým překvapením s kolísavými cenami za elektřinu. 

Vyplňte nám požadované informace ve formuláři a my se vám ozveme do jednoho dne.

Fotovoltaika
s dotací

V UNISYSTEMS dávno víme, že váš dům a vaše potřeby jsou jedinečné. Proto vám vždy vytvoříme nabídku na míru. Níže najdete tři příklady řešení fotovoltaických systémů pro bytové domy s různým počtem bytů:

Jak probíhá
objednávka fotovoltaiky?

01

Vaše poptávka

Využijte poptávkový formulář stiskem tlačítka níže a my s vámi probereme výhody fotovoltaiky UNISYSTEMS. 

02

Navrhujeme řešení

Představíme vám ideální fotovoltaiku pro vaše potřeby a zajistíme veškeré podklady pro schůzi, na které můžeme být následně i přítomni.

03

Vše připravujeme

Zajistíme dotaci, veškerá povolení k připojení fotovoltaiky a případnou komunikaci s úřady. O celý proces se postaráme my, abyste se nemuseli o nic starat.

04

Realizujeme

Elektrárnu vám nainstalujeme a dokončíme veškerou administrativu, aby vše bylo v pořádku. Elektrárna vám po instalaci již funguje. 

Vyplňte nám požadované informace ve formuláři a my se vám ozveme do jednoho dne.

Připravíme vás na schůzi

S fotovoltaikou na bytovém domě ušetříte značnou část nákladů na energie společných prostor i jednotlivých bytů. Energie ze solárních panelů může napájet osvětlení, výtahy, ohřev vody nebo být distribuována mezi obyvatele podle jejich spotřeby. Díky kombinaci s bateriovými úložišti lze využívat elektřinu i v době, kdy slunce nesvítí. Naše řešení vám pomůže snížit závislost na dodavatelích a zajistit stabilní úspory v dlouhodobém horizontu.

Návratnost

4 – 5 let

Každoroční úspora

60 – 70 %

Investice

od 0 Kč

Životnost 

> 25 let

Vyplňte nám požadované informace ve formuláři a my se vám ozveme do jednoho dne.

Před instalací revidujeme střechu i krovy a na fotovoltaiku je umíme připravit. 

Ano, fotovoltaický systém může pokrýt spotřebu ve společných prostorách, jako je osvětlení, provoz výtahu či bezpečnostní systémy. Nicméně, omezit využití pouze na tyto prostory by nebylo efektivní, protože standardní fotovoltaická elektrárna obvykle vyprodukuje více energie, než je potřeba pro společné prostory. Přebytečnou energii lze proto výhodně využít v jednotlivých bytech.

Obecně platí, že každý vchod (resp. číslo popisné) má vlastní přípojkovou skříň, což znamená samostatné odběrné místo. V takovém případě je nutné instalovat pro každý vchod vlastní fotovoltaickou elektrárnu s příslušným střídačem a případně bateriovým úložištěm. Sdílení jedné elektrárny mezi více vchody není standardně možné.

Stavební povolení: Pro instalace do 50 kWp není stavební povolení vyžadováno. U systémů nad 50 kWp je již nutné. Pokud má bytový dům více vchodů, posuzuje se každý zvlášť. Tedy například tři samostatné instalace o výkonu 45 kWp nevyžadují stavební povolení, i když jejich souhrnný výkon přesahuje 135 kWp.

Licence od ERÚ: Licence je nutná pouze v případě, že je fotovoltaická elektrárna určena primárně k prodeji energie do sítě. Pro systémy do 50 kWp, které slouží k pokrytí vlastní spotřeby domu, licence potřeba není, a přesto je možné přebytky prodávat.

Povolení od Národního památkového ústavu (NPÚ): Pokud se objekt nachází v památkově chráněném území, je nutné získat souhlas NPÚ. Toto povolení si řeší SVJ nebo bytové družstvo samostatně. NPÚ často požaduje, aby fotovoltaické panely měly černé rámy.

Statický posudek: U šikmých střech doporučujeme statický posudek pro instalace nad 20 kWp, u plochých střech je vhodné jej vypracovat vždy, vzhledem k nutnému zatížení panelů.

Požárně bezpečnostní řešení (PBŘ): Je důležité, aby fotovoltaika byla odborně a bezchybně nainstalována, což minimalizuje riziko požáru. Důležitá je také pravidelná údržba. Například instalace optimizérů může zvýšit požární bezpečnost tím, že v případě poruchy nebo vypnutí FVE rozpojí panelové pole, čímž na střeše vznikne bezpečné napětí pro hašení.

Bytové domy mohou využít dotace z programu Nová zelená úsporám, která pokrývá až 50 % uznatelných nákladů. V některých případech, například u domů ve vlastnictví obcí, může dotace dosáhnout až 70 % investice.

Od září 2023 se podmínky dotací změnily:

Příspěvek na fotovoltaickou elektrárnu: 15 000 Kč za každý instalovaný kWp, maximálně do výkonu 100 kWp. U obecních bytových domů je podpora vyšší, konkrétně 22 000 Kč za kWp.

Příspěvek na bateriové úložiště: 10 000 Kč za každou instalovanou kWh kapacity baterie. Podmínkou je, aby kapacita baterie byla alespoň polovina instalovaného výkonu fotovoltaiky. Maximální podpora se vztahuje na 1,5násobek instalovaného výkonu fotovoltaiky. U obecních domů je podpora 15 000 Kč za kWh.

Příspěvek na připojené bytové jednotky: 10 000 Kč za každou bytovou jednotku využívající energii z fotovoltaiky, u obecních domů 15 000 Kč za byt. K této podpoře se od září vážou další podmínky, které by měly být upřesněny v praxi v následujících týdnech.

Novinkou je možnost vyplacení dotace předem, formou zálohy v plné výši. Bytová družstva a SVJ tak mohou získat 100 % dotace ještě před instalací, což usnadňuje financování. Tato možnost je dostupná pouze pro bytová družstva a SVJ; ostatní bytové domy mohou o dotaci žádat standardně po dokončení instalace.

Existují dva hlavní způsoby připojení fotovoltaického systému k bytovému domu:

Jednotné odběrné místo (JOM): Tento přístup zahrnuje sloučení všech individuálních odběrných míst v bytech do jednoho společného odběrného místa. To znamená zrušení samostatných elektroměrů v jednotlivých bytech a jejich nahrazení podružnými měřiči. Celý dům má poté jednoho dodavatele elektřiny a spotřeba se rozděluje podle interních pravidel. Tento model však vyžaduje souhlas všech vlastníků a může omezit možnost volby individuálního dodavatele elektřiny.

Komunitní energetika s vůdčím odběrným místem (OMV): V tomto modelu zůstávají jednotlivá odběrná místa v bytech zachována. Fotovoltaický systém je připojen přes centrální odběrné místo, často spojené se společnými prostory. Vyrobená elektřina je následně sdílena mezi byty na základě předem stanoveného alokačního klíče. Každý byt může mít svého vlastního dodavatele elektřiny a podílí se na využití společně vyrobené energie.

Fotovoltaické panely lze instalovat na šikmé i ploché střechy. Nevhodné jsou akorát krytiny z vláknocementových šablon, jako je eternit, protože jsou křehké.  

Naše reference

Vyplňte nám požadované informace ve formuláři a my se vám ozveme do jednoho dne.

Zkušenost s
Unisystems

V Unisystems rozumíme specifickým potřebám bytových domů. Nabízíme flexibilní řešení, která přináší maximální úsporu energie a efektivní využití fotovoltaiky pro společné i individuální potřeby obyvatel.

Nepracujeme s univerzálními balíčky – ke každému projektu přistupujeme individuálně. Díky spolupráci s předními dodavateli a naší odbornosti vám zajistíme to nejvýhodnější a nejefektivnější řešení na trhu s prvotřídní úrovní služeb.

Kvalita

Vše je od nás zhotoveno z materiálů vyhlášených značek v dané kategorii, s kterými máme zkušenost. 

Bezpečnost

Ta je u nás na prvním místě. Ať už se jedná o materiály nebo lidskou práci, neexistují kompromisy. 

Vše na klíč

Dotaci, připojení elektrárny, realizaci, financování a výkup elektřiny. Zajistíme také komunikaci s úřady v případě potřeby stavebního povolení. To vše zařídíme v Unisystems.

Dotace a financování

Fotovoltaika bez vstupní investice? V kombinaci dotace a úvěru je to možné. Úvěr, který vám zařídíme splácíte z ušetřených peněz z faktur za elektřinu.

Poinstalační servis

Elektrárnu pravidelně monitorujeme, hlídáme termíny pravidelných revizí a veškeré vaše dokumenty máte na dosah v našem UNIPORTALU pro klienty.

Celorepublikové pokrytí

Na služby Unisytsems dosáhne každý v ČR. 

Cesta k nižším nákladům může začít už dnes.

Prémiový přístup, který pocítíte. 

Chcete se dozvědět více? 

Napište nám a my se vám ozveme.